To, zda bude mít daný obchod v době svátků otevřeno či ne, se řídí již druhým rokem zákonem. Přesto to spoustě lidí není úplně jasné, a proto si přibližme, kde bude a kde nebude otevřeno. Navíc stále nedošlo ke shodě mezi odbory a samotnými zaměstnanci, z nichž by spousta uvítala pracovat o svátcích, kdy jim kromě běžné mzdy náleží ještě příplatek za práci o svátcích.
Kam nechodit
Důležitým mezníkem je plocha prodejního zařízení, pokud je větší než dvě stě metrů čtverečních, tak zde o vánočních, velikonočních a státních svátcích nenakoupíte. Obchodníci samotní si to dobře rozmyslí, protože porušení zákona by je vyšlo na pokutu v řádech několika set tisíc korun. Kontroly spadají pod Českou obchodní inspekci.
Žádná omezení
Za poslední roky jsme si zvykli na to, že obchody, které mají opravdu otevřeno kdykoliv bez ohledu na den od brzkého rána až do pozdních večerních hodin, jsou tzv. večerky, jejichž majiteli a provozovateli jsou většinou vietnamští obchodníci. Kromě nich mohou mít otevřeno i čerpací stanice a prodejny umístěné tam, kde je provozována nepřetržitě doprava, tedy letiště a nádraží.
Totéž se týká i malých prodejců s malými obchůdky většinou někde na vesnicích. V tomto případě mají možnost otevřít tak, jak sami potřebují, lépe řečeno, kdy to uvítají nakupující. Podobně jsou na tom i prodejny pojízdné, kterých už sice dnes moc nepotkáme, ale i jejich provozovatelé mají otevírací dobu ve svých rukou.
Dočkáme se změn?
V letošním roce už se zřejmě žádných výrazných změn nedočkáme, ale kdo ví, co přinese rok příští. Odbory si stojí za svým, tedy uzavřením obchodů v době svátečních dnů, opačného názoru je Ministerstvo průmyslu a obchodu, které razí názor, že otevírací doba by měla být v rukou každého obchodníka.
A tak letos, stejně jako loni, nakupte vše potřebné včas, aby vás nezaskočila cedulka na dveřích „Zavřeno.“