Abyste měli hodně peněz a mohli si dovolit drahou dovolenou nebo nové auto, nemusíte vydělávat statisíce. Pochopitelně, nějaký příjem budete potřebovat, bez něj to zkrátka nezvládnete. Ale i s normálním platem jde ušetřit víc, než by se mohlo zdát. Klíč je v tom, že si musíte nastavit priority.
Nastavení priorit
Udělejte si čas, sedněte se a vypište si na papír vaše příjmy. Jakmile budete mít napsané příjmy, vypište si všechny vaše výdaje. Výdaje můžete jednoduše spočítat tak, že nejdříve sečtete tzv. nevyhnutelné výdaje, což jsou platby za nájem, pojištění, elektřinu a plyn nebo různé jiné závazky, které nelze jen tak vynechat. Jako druhé sečtete měsíční výdaje za jídlo a pití, oblečení, kulturu, noviny, cigarety, zábavu atd. Pokud máte sečteno, odečtěte nevyhnutelné výdaje od celkových měsíčních výdajů a zbude vám číslo, ze kterého byste měli být schopni odečíst ještě pár korun na jídlo a pití, či jiné potřeby důležité k životu (třeba léky). Zkuste si říct, jestli opravdu budete potřebovat jít o víkendu do kina nebo zda si doopravdy budete muset koupit 20 krabiček cigaret za měsíc, namísto deseti krabiček. Taktéž na již zmíněném jídle se dá skvěle ušetřit. Místo jídla v restauracích a fastfoodech zkuste nakoupit suroviny a vařit si sami doma. Ve finále tak ušetříte více peněz, které si můžete odkládat.
Odkládejte si peníze
Odkládejte si část peněz z těch, co jste ušetřily. Pokud si dokážete dopředu vypočítat kolik jich za měsíc utratíte, můžete si rovnou odkládat všechny ušetřené. K odkládání je lepší využívat spořící účty, kde se vám ročně nebo měsíčně přičítají provize z úroků. Jejich nevýhodou je ale to, že jsou uzavírány na delší dobu. Pokud ovšem chcete našetřit např. na auto, jsou velice vhodnou volbou. Jestliže ale chcete šetřit třeba jen na letní dovolenou, stačí si peníze odkládat do tradiční pokladničky. Pokud chcete jet na dovolenou za rok a máte možnost odložit každý měsíc třeba 3000, jste za rok schopni našetřit 36000 a za to už se určitě dá něco navštívit.