Monero je kryptoměna, která má působení na trhu od roku 2014. Je označována zkratkou XMR. Můžeme se setkat i se sítí stejného názvu, což je prosté, je to síť, ve které se tato měna používá. Nikomu nepatří a ani neexistuje žádný centrální institut, který by ji spravoval. Tvoří ji počítače jednotlivých uživatelů. Monero je jedinečné tím, že používá vlastní protokol a odlišný logaritmus, což se nedá jednoznačně říci o známém bitcoinu. To je skutečná výhoda, soukromí a anonymita. Prakticky nikdo netuší, kolik máte monera ve své virtuální peněžence, natož komu odesíláte platby. Je nutné přippomenout nízké poplatky za provedené transakce.
Kryptoměny spojuje blockchain
Jak vůbec funguje putování po síti? V podstatě je to jednoduché. Všechny platby, které se provedly zhruba jednou za dvě minuty, se uloží do bloku a až jich je určitý počet, tak se spojí do blockchainu. To znamená do řetězce bloků. Blockchain je právě ten, který obsahuje všechny informace o transakcích. Takže něco jako účetní databáze. A zabezpečování sítě a potvrzování transakcí se děje skrze monero mining. Když se platby ukládají do blochchainu, tak se zapisují v podobě utajených adres, které mají být něco podobného jako číslo účtu k virtuální peněžence.
Těžba není složitá
Těžařem se může stát skutečně každý. Zapotřebí je k tomu procesor nebo kvalitní výkonné grafické karty. Není žádným tajemstvím, že čím výkonnější hardware je, tím jsou i větší šance na vytěžení bloku a také je sladká odměna připsána na konto těžaře. Jenomže je třeba zmínit, že jednotlivci se moc nevyplatí těžit, jelikož se mu nemusí dařit a tak místo odměny přichází zklamání a počáteční investice na těžební stroj přijdou vniveč. V tomto případu bude lepší vstoupit do skupiny těžařů a pracovat společně na těžbě. Je pak v podstatě jedno, zdali jste byli úspěšní vy nebo někdo jiný třeba na konci republiky, odměna přijde vám všem ve správném poměru, jakým výkonem jste se na těžbě podíleli. Ale na druhou stranu je lepší menší částka, než vůbec nic.